Smart Beta Hisse Senedi Stratejileri
Nedİr?
Smart Beta stratejileri davranışsal ya da risk faktörlerine dayalı fiyat anomaliliklerinden faydalanarak piyasa ortalamaları üzerinde getiri hedefleyen ve sadece uzun pozisyon alan hisse senedi portföy stratejilerdir
Nerede kullanılır?
Bireysel Emeklilik Hisse Fonları
Yatırım Hisse Fonları
Değişken Fonlar
Kİmler İçİn uYgun?
Portföy Yönetim Şirketleri
Aracı Kurumlar
Smart Beta stratejileri, en genel tanımıyla, portföyün piyasa değeri dışında bir metodoloji ile oluşturulup ağırlıklandırıldığı sistematik endeks tabanlı stratejiler olarak ifade edilebilir.

Eskiden beri birçok yatırımcı tarafından sezgisel olarak kullanılan bu stratejiler, Eugene Fama and Ken French tarafından yapılan Nobel ödüllü "3-factor model" çalışması piyasalardaki fiyat oluşumlarını faktörlere dayalı olarak açıklamış ve çalışma hem yatırım camiasında hem de akademik camiada kabul görmüştür.

Smart beta stratejiler karakter olarak da ifade edebileceğimiz faktörlere dayalı olarak bir kural setinden faydalanılarak oluşturulur. Sistematik bir yaklaşımla tanımlanan kural seti faktör etkilenimi en yüksek hisse senetlerinin seçilmesini ve bu doğrultuda ağırlıklandırılması sağlar. Oluşturulan portföy faktör primlerinden en iyi şekilde faydalanmayı amaçlanmaktadır.

Pozitif prime sahip olduğu gözlemlenen en bilinen faktörler, değer (value), momentum, boyut, düşük-sapma, kalite olarak sıralanabilir.

Pratik uygulamada en yaygın kullanılan faktörler ve seçim kriterleri

Değer : Bilanço rasyolarına göre ucuz şirketler
Boyut: Piyasa değerlerine göre küçük şirketler
Momentum: Son 6-12 ay sürede yüksek getiriye sahip şirketler
Volatility: Düşük standart sapmaya sahip şirketler
Quality: Bilanço rasyolarına göre karlılığı ve stabilitesi yüksek şirketler

olarak gösterilebilir. Bu stratejilerin bir önemli özelliği  faktörlerin bir yapı taşı gibi kullanılabilmesi ve yatırımcıların risk / getiri beklentileri ve hedefleri doğrultusunda istenen özelliklerde yatırım ürünlerinin oluşturulabilmesine olanak vermesidir.

miks kantitatif araştırma alanında sahip olduğu deneyim ile faktör araştırmaları yapmakta, bilgi birikimi ve geliştirdiği faktör tabanlı strateji geliştirme platformunu kullanarak kurumsal yatırımcılara faktör tabanlı stratejiler sağlamaktadır. Sunduğu analiz, rapor ve strateji oluşturma araçları ile kurumsal yatırımcıların ihtiyaçları doğrultusunda düşük maliyetli ve yüksek potansiyele sahip özelleşmiş yatırım ürünleri oluşturmalarına yardımcı olur.

Müşteri ihtiyaçları doğrultusunda yeni yatırım ürünlerinin oluşturulmasına olanak tanıması ve yüksek prim potansiyeli yatırım yönetimi dünyasının bu stratejilere büyük ilgi göstermesini sağlamıştır. Pozitif prime sahip olduğu gözlemlenen en bilinen faktörler, değer (value), momentum, boyut, düşük-sapma, kalite olarak sıralanabilir. Yaygın kullanılan faktörlerin seçim kriterleri:

Değer : Bilanço rasyolarına göre ucuz şirketler
Boyut: Piyasa değerlerine göre küçük şirketler
Momentum: Son 6-12 ay yüksek getiriye sahip şirketler
Volatility: Düşük standart sapmaya sahip şirketler
Quality: Bilanço rasyolarına göre karlılığı yüksek şirketler

olarak ifade edilebilir.

miks kantitatif araştırma alanında sahip olduğu deneyim ile faktör araştırmaları yapmakta, bilgi birikimi ve geliştirdiği faktör tabanlı strateji geliştirme platformunu kullanarak kurumsal yatırımcılara faktör tabanlı stratejiler sağlamaktadır. Sunduğu analiz, rapor ve strateji oluşturma araçları ile kurumsal yatırımcıların ihtiyaçları doğrultusunda düşük maliyetli, yüksek potansiyele sahip özelleşmiş yatırım ürünleri oluşturmalarına yardımcı olur.

SMART BETA STRATEJİLERİMİZ hakkında bİlgİ Almak İçİn bİze ulaşın