Yatırım Teknolojilerini
Bizimle Takip Edin

miks blog

Uzun Vadeli Yatırımlarımızda Neden Hisse Senedi Eğilimli Olmalıyız?  
Bugün yapacağımız 100.000TL yatırım ile 20 yıl sonra bugün etiket fiyatı 250.000TL olan bir ürünü satın alabiliriz. Bunun gerçekleşebilmesi için alım gücümüzün yıllık ortalama reel %5 artması gerekir. Aşağıdaki tablo bunun ulaşılabilir makul bir hedef olduğunu ama sadece faize koyarak bu hedefe ulaşmanın pek olası olmadığını gösteriyor.
July 27, 2020
Algoritmalar nasıl yatırım danışmanlığı yapar?
Günümüzde finansal piyasalarda milisaniyeler mertebesinde gerçekleşen yüksek frekanslı işlemlerden, yatırım vadesi 3-5 yıl olan uzun vadeli sistematik yatırım ürünlerine kadar birçok yatırım teknolojisinde algoritmalardan faydalanılıyor. Gelişen yazılım sistemleri, artan veri miktarı ve veri modelleme tekniklerindeki ilerlemeler yatırım dünyasında algoritma kelimesinin her geçen gün daha sık duymamıza neden oluyor.
July 26, 2020
Robo-danışman mı? İnsan danışman mı?
Son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız robo-danışmanlık hizmetlerinin ne olduğu ve yatırımcılara nasıl fayda sağladığı yatırım profesyonelleri arasında bile tartışma konusu olabiliyor. Kimi zaman robo kelimesinin yerini hayal gücünün doldurması (piyasalarda hızlı işlem yaparak yapay zeka ile tüm fırsatları yakalayan ve sizi zengin eden akıllı algoritmalar v.b.) ise bu durumu daha da karmaşık hale getirebiliyor. Robo danışmanın gerçekte ne olduğunu ve ne olmadığına daha yakından bakalım.
July 16, 2020
Kurumunuz için en uygun çözümü beraber belirleyelim.
Bİze Ulaşın